Посадити саджанці чорної смородини - це тільки початок. Щоб кущі радували свого господаря, тобто вас, не забувайте про них надовго і не вимагайте занадто багато. Якщо ви будете за ними як слід доглядати, отримаєте винагороду за свою роботу: і гілки, і листя, і ягоди вас обов'язково порадують.

Чекайте і вам воздасться... Не думайте, що щойно посаджений кущ почне відразу ж обсипатися ягодами. Плодоношення настане на 2-3 рік після посадки. А вже на 3-4 воно буде повноцінним.

Не вимагайте занадто багато... Якщо вашим смородиновим насадженням більше 10-15 років, час задуматися про їх заміну. У більшості випадків врожайність таких кущів набагато знижена.

Дайте простору... Кожній рослині - свою територію. Якщо зробити посадки занадто густими, кущі будуть заважати розвиватися один одному, їм буде бракувати освітлення та живлення.

Безпосередній догляд за смородиною полягає в таких діях:

Розпушування. Одна з основних дій, яких потребують міжряддя рослин. Під час цього процесу видаліть бур'яни, полийте, підживіть, здійсніть обрізку, забезпечте від шкідників і хвороб, замініть старі кущі на нові.

Ґрунт під кущами повинен бути рихлим протягом всього літа. Коли будете це забезпечувати, не пошкодьте кореневу систему.

Полив. Смородина потребує додаткового зволоження в літньо-осінній період. Коли на вулиці сухо, буде достатньо одного поливу на 10 днів. Розрахунок води - 5 відер літньої води для кожного куща. Не лийте на гілки, лийте на ґрунт. У посушливий осінній період є необхідність вологозарядкового поливу. Зволоженням ґрунту також повинні супроводжуватися періоди цвітіння, наливу і постзбиральний.

Підживлення органічними та мінеральними добривами необхідне спочатку, перед посадкою. Це допоможе убезпечити перші два роки життя рослини. Починаючи з третього, активно щорічно здійснюйте позакореневе підживлення. Робити це треба, коли рослини цвітуть і формують зав'язі.

Не забувайте раз на п'ять років проводити вапнування.

Обрізка. Початкове перебування куща на постійному місці має супроводжуватися обрізками. Залиште 2-4 розвинені бруньки. Через рік обріжте всі дрібні та слабкі порослі, не зачіпаючи 4 найрозвиненіші пагони. Після обрізки третього року повинно залишитися 5 найрозвиненіших гілок. Чотири-п'ятирічний кущ повинен мати до 20 скелетних гілок. Вони також будуть мати потребу в щорічній профілактичній обрізці.

Дотримуючись таких простих, але дуже дієвих, правил догляду за смородиною, ви зможете домогтися найбажанішої врожайності. Але є ще одне АЛЕ. Посадковий матеріал від самого початку повинен бути хорошої якості. Саме такий і пропонує СПД Музичук. Купуйте саджанці чорної смородини у нього - і це буде вже половина справи. Про те, що робити далі, ви вже знаєте. Успіхів!